This is only marriage that took place between 1854-1880 in North-Varanger parish, today a part of Vadsø parish.
The marriage records is only between "Kvens" or Norwegian and Kvens. I have not recorded any marriage that took place between those couple who was
classified as Norwegians.
Firstname Middlename Surname married Born in age or born Fathers name Residense
Johan Peldo 22.07.1854 Tervola 54 Hans Peldo Neiden
Grethe   Mattima   Sodankylä 29 Hans Mattima  
Johan Abraham Marjavara 15.07.1854 Sodankylä 27 Abraham Nilsson Bugøyfjord
Grethe Sofie Ylitalo   Sodankylä 26 Johan Ylitalo  
Johan Mathias Grym 15.07.1854 Kittilä 19 3/4 Johan Grym Bugøyfjord
Grethe Valborg Valitalo   Sodankylä 21 Mathis Valitalo  
Jacob Aikio 15.07.1854 Enare 42 Johannes Aikio Jarfjord
Marthe   Olsdatter   Paddeby 34 1/2 Ole Paulsen  
Thomas Hansen 23.08.1855 Tromsø 23 Hans Peter … Paddeby
Margrethe   Halonen   Sodankylä 29 Aron Halonen  
Isak Lauri 1855 Torneo 29 1/2 Johan Lauri Kiby
Maria   Karv…   Pajala 42 Johan  
Rasmus Rasmussen 20.07.1856 Talvik 41 Rasmus Finnes
Grethe   Kiurijärvi   Torneo 26 Paul Paulsen  
Johan Abraham Kiljekangas? 13.07.1856 Sodankylä 21 Johan Kiljekangas? Neiden
`Magdalena   Carlsdatter   Kittilä 24 Carl Salomonsson  
Mathis Halonen 17.08.1856 Sodankylä 33 Lars Larsson Halonen
Ravnide?   Hansdatter     22 1/4 Hans Jonsson  
Johan Erik Halonen 16.09.1856 Kuosamo 22 Johan Fredrik Halonen
Caisa Lovisa Kuupula   Sodankylä 37? Mathias Kuupula  
Erik Aska 23.12.1858 Sodankylä 28 Johan Johansson Aska Langfjorden
Grethe Caisa Lokka   Sodankylä 28 Henrik Lokka  
Niels Petter Pettersen 23.08.1856 Sodankylä 26 1/2 Petter
Else Christine Salmi   Sodankylä 22 3/4 Emanuel Salmi  
Carl Johan Larsson Halonen 10.08.1858 Sodankylä 25 Lars Larsen Salmi Langfjorden
Elen   Rasmusdatter   Sodankylä 28 Rasmus Andersen  
Hans Jørgen Nielsen 14.08.1859 Vadsø 37 Niels Christian Persen Saltjern
Brita Gretha Heikinpieti   Hietaniemi 28 1/2 Pehr Heikinpieiti  
Andes Sarri 14.08.1859 Enare 321/2 Anders Sari Langfjorden
Kirsten   Johnsdatter   Enare 28 John Pilko?  
Carl Enbusk 26.12.1859 Haparanda 23 Pehr Enbusk Neiden
Eva Brita Rova   Haparanda 20 1/2 Johan Andersson Rova  
Johan Jakob Blankstrøm 12.01.1860 Torneå 20 1/2 Johan Blankstrøm Makkenes
Christina Cathrine Westerborg   Sverige 19 Ole Westerborg  
Ole Halt 26.01.1860 Enare 34 2/3 Mathis Halt Enare
Marit Bigga Nielsdatter   Paddeby 24 1/2 Niels  
Lars Halt 25.02.1860 Enare 29 Ole Halt Enare
Karen   Andersdatter     37 Anders Persen  
Johan Abraham Johansson 14.06.1860 Sodankylä 30 1/2 Johan Persson
Anna   Eriksdatter     31 Erik Eriksen  
Peter Lahti 13.01.1861 Haparanda 27 Johan Jakobsson Lahti Saltjern
Johanna Gustava Palovainio   Hietaniemi 20 1/4 Carl Carlsson Palovainio  
Mathis Justa? 18.08.1861 Enare 35 Henrik Justa
Marit   Mathisdatter   Bugøen 40 Mathis Jørgensen  
Isak Johan Steen 10.11.1861 Hammerfest 21 1/2 Johan Steen Bugøen
Eva Gustava Vesterberg   Sverige or Alta\Talvik 20 1/2 Ole Zachariassen Vesterberg Makkenes
Johan Pelto 03.06.1863 Tervola 34 Johan Johansson Pelto Saltjern
Gustava   Dalavara   Sodankylä 27 Poul Mikkelsen Dalavara Saltjern
Johan Baardsen 30.07.1863 Ekkerøy 23 Baard Jensen Skallelv
Gretha Susanna Halonen   Sodankylä 23 Mikkel Larsen Halonen Skallelv
Gustav Tappanen 16.09.1863 Muonioniska 34 1/2 Johan Tappanen Skallelv
Maria Caisa Giränä   Karungi 32 Johan Giränä Skallelv
Johan Peter Personajärvi 14.02.1864 Hietaniemi 23 Johan Peter Johansson Personajärvi Krampenes
Christine Lovise Abrahamsdatter   Vadsø 21 1/4 Abraham Aronssen Krampenes
Johan Joki 05.06.1864 Haparanda 25 1/4 Erik Joki Saltjern
Margaretha Elenora Ekorn   Haparanda 22 Erik Ekorn Saltjern
Thomas Kostamo 19.06.1864 Kemijärvi 33 Thomas Kostamo Saltjern
Sophia Carolina Torvinen   Kittilä 22 Moses Torvinen Saltjern
Abraham Palo 26.06.1864 Karungi 23 1/2 Abraham Mattson Palo Kariel
Gretha Wilhelmina Johnas   Kaafjord, Alta 24 1/2 Johan Henrikssen Johnas Thomaselv
Carl Johan Hammaskoski or Stok 31.07.1864 Carl Gustav 22 Erik Hammaskoski Krampenes
Clemina   Moland   Vadsø 20 Claus Amundsen Moland Krampenes
Peder Olsen 18.09.1864 Skjervøy 45 Ole Olsen Storelv
Susanna Maria Halonen   Sodankylä 27 11/12 Moses Halonen Storelv
Mikkel Waara 09.07.1865 Vadsø 22 9/12 Mikkel Mikkelsen Waara Saltjern
Britha Caisa Welitalo   Sodankylä 24 Mathis Welitalo Saltjern
Hans Ole Karpinen 23.07.1865 Sodankylä 23 Ole Karpinen Bugøynes
Anna Gretha Kalliskota   Kuolajärvi 22 10/12 Olof Kalliskota Bygøynes
Isak August Sajets 15.10.1865 Vadsø 23 11/12 Isak Isaksen Sajets Bugøynes
Lisa   Salmela   Bugøynes 18 1/2 Johan Erik Salmela Bugøynes
Johan Junti 05.11.1865 Øver Tornio 34 Mikkel Junti Nyhavn
Elisabeth Margrethe Heikki   Hietaniemi 37 8/12 Henrik Martin Heikki Nyhavn
Carl Jerisjärvi 06.03.1866 Muonioniska 23 6/12 Olof Jerisjärvi Krampenes
Lovise Nicoline Paaske   Vadsø 25 5/12 Johannes Rushefeldt Krampenes
Johan Rautio 25.06.1866 Karungi 21 11/12 Johan Rautio Skallelv
Gretha Magdalena Kaarakkaa   Neder Tornio 41 Nils Kummi Skallelv
Hans Waara 01.07.1866 Vadsø 19 1/12 Mikkel Mikkelsen Waara Saltjern
Gretha   Liimatta   Tervola 25 7/12 Mathis Liimatta Saltjern
Edvard Annaniassen 16.09.1866 Krampenes 21 1/12 Annanias Olsen Krampenes
Eva Carolina Grønberg   Øver Tornio 17 8/12 Ephraim Johannesen Grønberg Krampenes
Carl Enbusk 16.09.1866 Haparanda 30 Per Enbusk Bugøynes
Johanne   Rova   Neder Tornio 20 9/12 Johan Rova Bygøynes
Alexander Jaakkola 10.02.1867 Vadsø 23 11/12 Alexander Esajasson Jaakkola Jakobselv
Gretha   Blankstrøm   Øver Tornio 22 8/12 Johan Johansson Blankstrøm Jakobselv
Johan Erik Klemo 17.02.1867 Hammerfest 24 5/12 Erik Eriksen Klemo Saltjern
Britha Caisa Hapasari   Haparanda 18 1/2 Isak Hapasari Saltjern
Lars Bernhard Krog 28.02.1867 Bergen 38- Lars Jørgensen Krog Krampenes
Margrethe Sophie Vasala   Uleåborg 24 1/2 Maria Vasala Krampenes
Johan Førsteman 03.03.1867 Vadsø 22 11/12 Henrik Johanssen Førsteman Ekkerøy
Martha Nicoline Lorentzdatter   Ekkerøy 19 8/12 Lorentz Hansen Ekkerøy
Wilhelm Nyysönen 04.07.1867 Peiksämäki 32 Peter Nyysönen Bomanifjord, Russia
Maria Fredrikka Niemilä   Tervola 25 1/2 Erik Niemilä Bomanifjord, Russia
Olof Gunnari 14.07.1867 Kemi 19 1/2 Per Gunnari Bugøynes
Caisa Gustava Karvo   Rovaniemi 22 5/12 Mikkel Karvo Bygøynes
Christian Holla 14.07.1867 Neder Tornio 36 Johan Holla Bygøynes
Britha Mathilde Kovala   Rovaniemi 23 Johan Erik Kovala Bygøynes
Johan Wiheriä 18.08.1867 Ijo 25 5/12 Anna Greta Wiheriä Bygøynes
Ellefine Hjorthøy Pleym   Loppen 46 Thomas Hee Bugøynes
Raphael Lyder Bernhard Olsen 01.09.1867 Brønø parish 23 1/2 Ole Olsen Holm Kiby
Eva   Juson   Turtola 38 Fredrik Juson Kiby
Paul Sørensen 08.09.1867 Kiby 20 7/12 Søren Pedersen Kiby
Anna Lisa Kuivas   Kemi 23 2/12 Mathis Kuivas Kiby
Anders Næss 06.10.1867 Sogndal i Bergen parish 45 7/12 Anders Andersen Krampenes
Caisa Stina Rolig   Nerdre Rauona, finland 26 1/2 Gretha Rolig Krampenes
Carl Pelto 13.10.1867 Tervola 22 3/12 Peter Pelto Saltjern
Gretha Johanna Hapasari   Haparanda 21 1/2 Isak Hapasari Saltjern
Paul Waara 01.03.1868 Vadsø 23 5/12 Mikkel Mikkelsen Waara Saltjern
Britha Gretha Krigsholm   Rovaniemi 22 1/12 Johan Abraham Krigsholm Saltjern
Peter Abraham Gunnari 01.03.1868 Neder Tornio 25 7/12 Johan Gunnari Saltjern
Maria Catharina Bergstrøm   Hietaniemi 27 1/12 Maria Birgetha Saltjern
Henrik Alatalo 12.04.1868 Sodankylä 19 11/12 Henrik Henriksson Alatalo Bugøynes
Maria Gustava Kalloniemi   Kemi 22 Britha Kalloniemi Bugøynes
Gustav Adolf Pessonen 12.07.1868 Kuosamo 29 Johan Pessonen Bomanifjord, Russia
Ulrika   Riekki   Kuosamo 22 Johan Peter Riekki Bomanifjord, Russia
Johan Lindbæk 19.07.1868 Piteå 37 Henrik Lindbæk Jakobselv
Anna Maria Halonen   Kemiträsk 41 Simon Halonen Jakobselv
Hans Piippola 16.08.1868 Muonioniska 23 2/12 Johan Henriksson Piippola Bomanifjord, Russia
Brita Maria Aspela   Neiden 21 1/12 Abraham Carlsen Aspela Bomanifjord, Russia
Stephan Wilhelm Ikonen 30.08.1868 Pudasjärvi 25 9/12 Caisa Ikonen Jakobselv
Mathilde   Toppala   Neder Tornio 23 Nils Toppala Jakobselv
Johan Rautio 27.09.1868 Halajoki 30 5/12 Anders Rautio Vadsø
Helena Christina Huhtananti   Øver Tornio 28 + Peter Huhtananti Jakobselv
Adam William Wuopio 04.10.1868 Øver Tornio 21 Johan Wuopio Naveren
Maria   Olsen   Ekkerøy 22 2/12 Olsen Pedersen Naveren
Hans Tossava 18.10.1868 Tervola 25 1/12 Carl Tossava Saltjern
Gretha Lisa Pyhäjärvi   Sodankylä 19 + Paul Pyhäjärvi Saltjern
Thomas Gunnari 01.12.1868 Neder Tornio 24 Per Mattson Gunnari Bugøynes
Lisa   Sajets or Salmela   Kemiträsk 21 1/2 Johan Erik Salmela Bugøynes
Nils Rushfeldt 20.12.1868 Krampenes 20 3/12 Johannes Nilsen Rushfeldt Krampenes
Anne Marie Sajets   Vadsø 24 1/12 Isak Isaksen Sajets Krampenes
Johan Peter Salmela 14.03.1869 Kemiträsk 24 1/4 Johan Erik Salmela Bugøynes
Caisa Maria Hannivara   Kittilä 23 Johan Hannivara Bugøynes
Mathis Hyönä 29.03.1869 Tervola 28 Christian Hyönä Vadsø
Caisa   Karakka, born Kostamo   Kemiträsk 31 Thomas Kostamo Saltjern
Johan Henrik Kostamo 15.08.1869 Kemijärvi 26 Thomas Kostamo Saltjern
Britha Caisa Hellista   Kemijärvi 25 Johan Hellista Saltjern
Johan Gustav Anttila 29.08.1869 Alajärvi 25+ Johan Anttila Jarfjord
Gretha Magdalena Salmela   Kemiträsk 26 Johan Erik Salmela Jarfjord
Moses Heikkinen 05.09.1869 Sikajoki 26 Henrik Heikkinen Jakobselv
Stina Caisa Olli   Kolari 26 10/12 Johan Mathias Olli Jakobselv
Michel Halonen 05.09.1869 Sodankylä 27 10/12 Aron Halonen Paddeby
Grethe Mathilde Lakkala   Karunki 25 8/12 Martin Lakkala Paddeby
Wilhelm Nyysönen 05.09.1869 Peiksämäki 34 Peter Nyysönen Bomanifjord, Russia
Eva   Kyränen   Turtola 20 Lars Kyränen Bomanifjord, Russia
Isak Kexi 26.09.1869 Akola 24 Johan Kexi Jakobselv
Gretha Britha Kitti   Carl Gustav 20 Abraham Kitti Jakobselv
Lars Oluf Følstad 03.10.1869 Saltjern 22 9/12 Ole Johanssen Følstad Makkenes
Caisa Maria Martti   Kemi 37 Johan Peter Nikkilä Makkenes
Andreas Larsen 17.10.1869 Kiby 23 Lars Sivertsen Kiby
Sophie Therese Madlin   Torneå 20 Carl Gustav Madlin Kiby
August Klokkare 19.06.1870 Neder Tornio 11.08.1846 Johan Klokkare Saltjern
Margrethe   Lind, born Ollila   Sodankylä 1839 Oluf Ollila Saltjern
Alexander Hiukka 03.07.1870 Neder Tornio 19.03.1845 Mathis Hiukka Makkenes
Gretha Amanda Lintula   Tervola 1848 Gretha Lintual Makkenes
Herman Pessonen 24.07.1870 Kuosamo 1844 Johan Pessonen Bumanifjord, Russia
Eva Lovisa Gärna   Kuosamo 1849 Johan Gärna Bumanifjord, Russia
Esajas Elisæussen 07.08.1870 Kiby 12.10.1842 Elisæaus Olsen Kiby
Grethe Mathilde Hietala   Simo 1845 Adolf Hietala Kiby
Carl Niva or Mämmila 04.09.1870 Turtola 30.09.1834 Carl Mämmila Kariel
Josephine   Rosander   Uleåborg 1839 Adam Rosander Kariel
Nicodemus Thorbergsen 18.09.1870 Skallelv 22.07.1839 Caroline Mikalsdatter Ekkerøy
Catharina Sophie Rantajärvi   Øver Tornio 12.11.1841 Isak Tavola or Rantajärvi Ekkerøy
Nils Peter Sari 09.10.1870 Tervola 1846 Carl Sari Saltjern
Caisa Fredrikka Oinas   Kemi 1850 Hans Oinas Saltjern
Johan Laho 16.10.1870 Kemi 1844 Peter Laho Bumanifjord, Russia
Marie Gustava Pessonen   Tervola 1845 Isak Pessonen Bumanifjord, Russia
Johan Abraham Ollila 23.10.1870 Kemijärvi 1834 Johan Ollila Saltjern
Mare Catharina Gunnari   Hietaniemi 10.03.1840 Maria Birgetha Saltjern
Johan Jonas 30.10.1870 Kaafjord, Alta 16.08.1845 Johan Jonas Thomaselv
Emma Bernhardine Sundberg   Øver Tornio 29.07.1850 Erik Gustav Sundberg Thomaselv
Isak Halmkrone 06.11.1870 Hietaniemi 26.12.1842 Isak Halmkrone Skallelv
Anna Lisa Pietilä   Siikajoki 04.03.1845 Erik Pietilä Skallelv
Abraham Suontijärvi 13.11.1870 Muonioniska 11.12.1845 Isak Suontijärvi Bumanifjord, Russia
Marie Carolina Regina   Muonioniska 02.02.1847 Carl Henriksen Regina Bumanifjord, Russia
Amdreas Johnsen 13.11.1870 Saltjern 24.06.1845 Johan Eriksen Kiby
Gustava   Hietala   Kuosamo 20.12.1844 Andreas Hietala Kiby
Henrik Kærnæ 29.01.1871 Muho 17.08.1839 Anders Kærnæ Kariel
Elsa Britha Kaupila   Neder Tornio 47 Nils Peter Kaupila Kariel
Henrik Alama 26.03.1871 Carl Gustav 18.02.1840 Salomon Alama Skallelv
Eva Maria Lassinantti   Hietaniemi 04.07.1844 Isak Lassinantti Skallelv
Johan Henrik Kumpula 04.07.1871 Kemiträsk 04.02.1845 Johan Abraham Kumpula Skallelv
Johanna   Sundelin   Hietaniemi 23.11.1846 Johan Peter Sundelin Skallelv
Jacob Hiltunen 09.07.1871 Ijo 20.05.1842 Jacob Hiltunen Jakobselv
Anna Catharina Salmi   Sodankylä 1850 Cal Adam Salmi Jakobselv
Isak Wikstrøm 11.07.1871 Pajala 04.11.1846 Johan Kurrander or Wikstrøm Paddeby
Johanna   Søderstrøm   Vadsø 09.10.1854 Johan Erik Søderstrøm Kariel
Hans Hansen 23.07.1871 Ekkerøy 24.04.1850 Hans Christensen Olbeksen Ekkerøy
Britha Marie Sunnarborg   Kemi 1850 Johan Sunnarborg Ekkerøy
Olof Jerisjärvi 01.10.1871 Muonioniska 31.07.1840 Olof Jerisjärvi Krampenes
Anna Lisa Lopakka   Haukipudas 20.06.1852 Simon Lopakka Krampenes
Johan Jacob Reisænen 10.03.1872 Kemijärvi 1846 Maria Reisænen Jakobselv
Caisa Magdalena Clasen   Kuosamo 1848 Johan Fredrik Clasen Jakobselv
August Granati 23.06.1872 Turtola 1850 Johan Granati Vaidagubba, Russia
Maria Susanna Kivilä   Neder Tornio 1840 Henrik Kivilä Vaidagubba, Russia
Henrik Lahti 30.06.1872 Carl Gustav 04.08.1842 Per Lahti Vadsø
Margrethe Caroline Rautio   Carl Gustav 27.06.1854 Salomon Rautio Skallelv
Olof Limatta 14.07.1872 Tervola 1847 Carl Limatta Bugøynes
Elsa   Weikama   Sodankylä 1843 Johan Weikama Bugøynes
Johan Erik Bjørnstrøm 25.08.1872 Neder Tornio 1842 Henrik Bjørnstrøm Makkenes
Maria Lisa Mölö, born Krigsholm   Tervola 1834 Johan Krigsholm Makkenes
Abraham Persoma 22.09.1872 Hietaniemi 12.06.1849 Johan Peter Persoma Kiby
Anna Birgitha Hansdatter   Kiby 16.10.1853 Hans Hansen Kiby
Jacob Lehtola 13.10.1872 Kuosamo 1850 Jacob Lehtola Saltjern
Britha   Wesmajärvi   Kittilä 1854 Johan Wesmajärvi Saltjern
Martin Persen 13.10.1872 Nesseby 22.07.1850 Per Jensen Kiby
Carolina   Luokkanen   Kuosamo 1853 Henrik Luokkanen Kiby
Johan Aldrik Karakka 30.12.1872 Neder Tornio 03.09.1850 Mikkel Karakka Krampenes
Laura   Rushfeldt   Krampenes 24.02.1856 Johannes Rushefeldt Krampenes
Mathias Adolf Tiberg 02.02.1873 Karunki 08.04.1837 Per Rausu Vadsø
Maria Gretha Jesiöjärvi   Kittilä 1847 Johan Abraham Jesiöjärvi Makkenes
Johan Krupula 02.02.1873 Ijo 27.12.1845 Johan Krupula Jakobselv
Oline Caroline Nilsdatter   Jakobselv 16.01.855 Nils Andreas Nilsen Jakobselv
Olof Kantoniemi 01.03.1873 Vuikiniemi, Russia 29.09.1850 Mikkel Kantoniemi Bugøynes
Gretha Caisa Aksa, born Lokka   Sodankylä 1830 Henrik Lokka Bugøynes
Johan Kaitera 22.06.1873 Tyrnavä 16.07.1844 Constansius Kaitera Saltjern
Grethe Mathilde Karakka   Neder Tornio 11.11.1848 Mikkel Karakka Saltjern
Johan Erik Koivuniemi 01.02.1874 Kuosamo 1853 David Koivuniemi Saltjern
Britha Gretha Wara, born Krigsholm   Rovaniemi 26.01.1846 Johan Abraham Krigsholm Saltjern
Lars Annaniassen 26.07.1874 Krampenes 23.06.1850 Annanias Olsen Krampenes
Britha Elisabeth Sotkajärvi   Kuolajärvi 28.06.1853 Johan Erik Sotkajärvi Krampenes
Jakob Palo 18.10.1874 Kukkola 23.12.1846 Abraham Mattson Palo Kariel
Mathilde   Jussila   Kittilä 06.12.1854 Hans Jussila Vadsø
Henrik Gustav Aho 29.11.1874 Herajärvi 27.04.1842 Gustav Aho Kariel
Sara Mathilde Østerberg   Rovaniemi 1848 Jakob Jokkola Kariel
Mathis Samuelsen 13.12.1874 Finnes 1848 Samuel Pantor Paddeby
Grete   Kjürüjärvi   Torneå 1836 Paul Kjürüjärvi Paddeby
Johan Pakkari 01.08.1875 Sukajoki 20.10.1845 Maria Pakkari Saltjern
Kristine Vilhelmine Koivuranta   Rovaniemi 21.01.1852 Anders Koivuranta  
Nils Nikolai Nilsen 08.08.1875 Jakobselv 12.03.1852 Nil Andras Nilsen Jakobselv
Sofie Johanne Ojanperä   Pelto 1856 Johan Ojaperä  
Laurits Andresssen 22.08.1875 Andersby 11.05.1851 Andreas Klemetsen Andersby
Kaisa Karolina Kantojärvi   Neder Tornio 1852 Anders Daniel Kantojärvi  
Vilhelm Tuuni 29.08.1875 Sodankylä 1853 Peter Tuuni Thomaselv
Britha Kaisa Seipajärvi   Sodankylä 1825 Mikkel Seipajärvi Kariel
Johan Karl Melthaus 05.09.1875 Rovaniemi 1853 Oluf Melthaus Saltjern
Margrete Sofie Hempaulä   Karl Gustav 04.12.1855 Per Hempulä  
Peter Möllö 12.09.1875 Kemi 1854 Peter Möllö Kariel
Margrete Mathilde Bergstrøm   Vadsø 29.05.1855 Maurits Bergstrøm  
Andreas Lahdenkauppi 19.09.1875 Kemi 25.12.1847 Henrik Mathisen Lahdenkauppi Saltjern
Katharina Hedvig Perälä   Uleåborg 18.01.848 Matti Perälä  
Ole Bjerk 07.10.1876 Saltjern 06.12.1837 Mathias Bjerk Saltjern
Grethe Kristine Høglund, born Forsberg   Finland 02.04.1829 Johan Forsberg  
Sigfrid Törmänen 29.04.1877 Kuosamo 1838 Emanuel Törmänen Jakobselv
Ragnhild Erika Johannesdatter   Jarfjord 15.10.1851 Joh. Johannesen Vadsø
Onofrei Kassamewitsek 29.04.1877 Tuoppajärvi, Karelen 1851 Kassamo Nisandowitsh Lille Ekkerøy
Lisa   Suutari   Limminka? 1837 Andreas Suutari Vadsø
Arnt Georg Knudsen 19.08.1877 Andersby 11.02.1849 Andreas Klemetsen Andersby
Johanna   Keskitalo   Vadsø 03.02.1856 Johan Keskitalo  
Bernt Andreas Moxnes 16.09.1877 Vadsø 31.03.1849 Baard Moxnes Krampenes
Johan   Tavola   Pello, Upper Tornio 16.02.1850 Isak Tavola  
Oskar Fredrik Johansen 14.10.1877 Saltjern 20.01.1855 Johan Henrik Mathisen Saltjern
Kaisa Valborg Ylitalo   Kuosamo 1861 Johan Ylitalo  
Isak Kontajärvi 31.05.1878 Turtola 1849 Johan Kontajärvi Saltjern
Kristina   Johannesdatter   Saltjern 19.10.1860 Johan Henrik Mathisen Saltjern
Henrik Pietilä 16.06.1878 Gallajokii 27 Lars Pietilä Skallelv
Maria Gustava Haapasari   Meneska? 01.09.1856 Jakob Haapasari  
Arnt Nilsen 01.07.1878 Jakobselv 21.11.1856 Nils Nilsen Jakobselv
Kathrine Margrethe Virsø   Fransilla parish 01.06.1861 Erik Eriksen Virsø  
Ole Nilsen 27.09.1878 Ekkerøy 1847 Nils Kjeldsen Ekkerøy
Maria Mathilde Maula   Kemi 09.12.1857 Henrik Maula  
Henrik Luuro 17.11.1878 Neder Tornio 20.01.1853 Mikkel Mikkelsen Luuro Saltjern
Britha Lisa Peltoniemi   Kemiträsk 20.12.1851 Mathis Peltoniemi  
Salomon Eklund 23.02.1879 Hietala 26.07.1825 Anders Eklund Krampenes
Agnete   Moxnes   Hietaniemi 60 Erik Stokk Krampenes
Thomas Ollila 02.03.1879 Tervola 1853 Oluf Ollila Kiby
Sofie Mathilde Aula   Tervola 1840 Henrik Aula Kiby
Mathis Peltoniemi 16.03.1879 Kemijärvi 1856 Mathis Peltoniemi Golnes
Hilma Erika Niva   Turtola 24.04.1860 Johan Niva Skallelv
Otto Hansen 27.07.1879 Saltjern 06.10.1851 Hans Olsen Saltjern
Gretha Amanda Peteri   Kemi 11.04.1854 Mati Peteri Saltjern
Johan Heikilä 28.09.1879 Brakestad 1848 Mathis Heikilä Lille Ekkerøy
Lisa   Supola   Haukipudas 1847 John Supola Lille Ekkerøy
Adolf Kaisajoki 30.11.1879 Kemi 1848 Lars Kaisajoki Saltjern
Karian Marie Hansdatter   Saltjern 1853 Hans Nielsen Saltjern
Johan Henrik Peltoniemi 04.04.1880 Kemijärvi 1852 Mathis Peltoniemi Golnes
Gretha Mathilde Juoperi   Rovaniemi 1851 Peter Juoperi Saltjern
Nils August Karakka 13.06.1880 Neder Tornio 02.03.1854 Mikkel Karakka Skallelv
Ida Amanda Anunti   Karl Gustav 08.01.1859 Per Johansson Anunti Skallelv
Oluf Benjamin Meltous 15.08.1880 Rovaniemi 24.03.1857 Oluf Melthous Saltjern
Maria Gustava Tallavara   Saltjern 05.04.1860 Jakob Paulssen Tallavara Saltjern
Oluf Ollila 16.09.1880 Kemijärvi 1857 John Ollila Golnes
Gustava Mathilde Oinas   Sodankylä 1854 Lars Oinas Golnes
Mathis Hellista 03.10.1880 Kemijärvi 22.06.1853 Johan Hellista Saltjern
Anna Sofie Luiru   Neder Tornio 14.12.1862 Mikkel Luiru Saltjern
Mathis Humpula 10.10.1880 Kemijärvi 02.02.1855 Johan Humpula Skallelv
Marie Sofie Illikainen   Pudasjärvi 1856 Erik Illikainen Skallelv
Adam Martimo 10.10.1880 Karungi 1854 Johan Martimo Krampenes
Kaisa Stina Næs   Kaumi 1840 Gretha Rolig Krampenes
Johan Erik Lehtola 26.12.1880 Kemijärvi 1855 Jakob Lehtola Saltjern
Sara Kaisa Kumpula or Kyhkynen   Kemijärvi 24.11.1859 Johan Abr. Kumpula or Kyhkynen Skallelv